Press

Saznajte više
NAJNOVIJE SPOZNAJE O ŽIVOTU RISA U HRVATSKOJ
U paviljonu 8, na Danima lova i ribolova, istraživač risova i viši predavač na Odjelu lovstva i zaštite prirode Veleučilišta u Karlovcu, dr. sc. Vedran Slijepčević, održao je predavanje na temu "Najnovije spoznaje o životu risa u Hrvatskoj".

Ris je najveća divlja mačka u Europi, pri čemu odrasla jedinka doseže duljinu od 80 do 150 cm. Risa karakteriziraju debelo smeđe bijelo krzno s crnim mrljama, rep srednje duljine s crnim vrhom i čupavi vrhovi ušiju. Većina europskih risova živi u šumama, razlog tomu je što im je biljni pokrov važan za sakrivanje plijena, ali i za skrivanje od ljudi.

Ris je u Hrvatskoj strogo zaštićen. Jedna od najugroženijih životinjskih vrsta u Hrvatskoj je ris čija iznimno malena populacija je pred izumiranjem u našoj i susjednim državama. Jedina mogućnost za opstanak risa u Dinaridima je naseljavanje životinja iz druge, stabilne populacije. Stoga će se u razdoblju od 2017. do 2024. godine u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji provoditi međunarodni projekt "LIFE Lynx" u sklopu kojega će se u ove zemlje ispustiti najmanje 14 risova uhvaćenih u Slovačkoj i Rumunjskoj.

Dinarska populacija risa koju dijelimo sa Slovenijom i BiH suočena je s opasnosti od izumiranja zbog parenja u uskom srodstvu. Međunarodni tim znanstvenika u okviru projekta LIFE Lynx započeo je istraživanja i ispuštanje risova s Karpata na naše prostore s ciljem spašavanja populacije ove karizmatične vrste.